Życiorys Mieczysława Soporka – współbudowniczego zegara na Zamku Królewskim w Warszawie
W marcu 1972 roku wykonania nowego zegara na „odbudowywanym z niczego” Zamku Królewskim w Warszawie, podjął się Zespół Budowy Zegara przy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy. Zwieńczeniem prac Zespołu był działający od 19 lipca 1974 roku kompletnie nowy zegar, składający się z mechanicznego mechanizmu, tarcz ze wskazówkami, oraz dzwonów. Przedstawiany w niniejszym opracowaniu zegarmistrz Mieczysław (Edmund) Soporek należał do grona budowniczych zegara i co oczywiste, jego nazwisko figuruje na tablicy upamiętniającej wszystkich członków Zespołu Budowy Zegara znajdującej się w pomieszczeniu wieży Zamku Królewskiego, gdzie swoje miejsce ma mechanizm zegara. Mieczysław Edmund Soporek – zegarmistrz Mieczysław Soporek jest także uwieczniony na pamiątkowym zdjęciu, które zostało wykonane w cechowym Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych, w którym od pierwszych dni lipca 1974 roku, był prezentowany mechanizm zegara. Dnia 6 lipca mechanizm został uroczyście przetransportowany na Plac Zamkowy i tego samego dnia powędrował na Wieżę Zygmuntowską Zamku Królewskiego w Warszawie. Niestety nie udało się nam znaleźć gotowego, czy przygotować wraz z kimś z rodziny życiorysu naszego kolegi Mieczysława Soporka. Nie mamy kontaktu do nikogo z potomków, czy powinowatych kolegi.Poza zdjęciem przy mechanizmie, nie mamy…
Kontakt dla osób niesłyszących
TŁUMACZENIE Serdecznie Ciebie witamy! Czy posiadacz zegarek? Chcesz go naprawić lub chcesz aby wyglądał jak nowy?Co możesz zrobić? My ci w tym pomożemy? Nasza firma zajmuje się naprawą zegarków.Zachęcamy ciebie do przyjścia do naszej firmy w Warszawie ul. Złota 62 albo do skontaktowania się telefonicznie: w rozmowie omówimy co i jak. Zachęcamy i zapraszamy do nas.
Wyjątkowy prezent dla…
… Niej lub Niego. Wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy będziemy myśleć o naszych wyjątkowych osobach, które dzielą z nami życie, pasje, zainteresowania, czas. Chcielibyśmy im wyrazić w jakiś sposób nasze oddanie oraz miłość. W związku z tym zapraszamy do nas abyśmy pomogli Ci wyrazić uczucia, odnawiając wybrany zegarek. Możesz również skorzystać z naszego bazarku i wybrać gotowy zegarek. W tym okresie są w promocyjnych cenach. Zapraszamy!
Zmiana czasu na zimowy 2023
Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy? Już w ten weekend, tj. z soboty 28 października na niedziele 29 października 2023 roku. Jak zapewne nieraz słyszeliśmy na czasze czasomierze, na ręku, na ścianie lub w innych miejscach, przestawiamy z 3.00 na 2.00 w nocy. Nie zapomnijcie tego zrobić. Dlaczego? Kto by nie chciał dłużej pospać, prawda?
Zmiana czasu na letni
Zmiana czasu w tym roku (2023) z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. Zegarki będzie trzeba przestawić w nocy z 25 na 26 marca, z godziny 2.00 na 3.00, czyli o godzinę do przodu. Będziemy zatem krócej spać. Jaki wg. was jest sens przestawiania zegarków? Zapraszam do komentowania
Czym jest „luma”?
Luma jest to 'esencja’, która po naświetleniu oddaje swoją energie oddajac niewielką świecącą łunę w ciemności. Na zegarkach lumę możemy znaleźć na indeksach lub wskazówkach.
Dowcipy o zegarmistrzach
Każdy lubi się śmiać.
Dlaczego nie pośmiać się z zegarmistrza?
Lekarze starych zegarków
„Każdy zegarek to dzieło sztuki. Wytwór ludzkiej inteligencji. Ktoś go zaprojektował, obmyślił i wykonał, by dobrze działał. Stworzył tak, jak Bóg tworzył człowieka”
Zakład renowacji tarcz
Rozmowa z Piotrem i Dariuszem Głowackimi z pracowni zegarmistrzowskiej „Głowaccy” w Warszawie